İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu İSO 500 listesinin 2023 sonuçları yayımlandı. Bu yıl da listede yer alan sandviç panel ve EPS üreticisi, üst üste 10’uncu kez başarısını tazeledi.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968’den bu yana her yıl kamuoyuna sunduğu Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu İSO 500’ün 2023 sonuçları yayımlandı. Hazırlık sürecine nisan ayında başlanan ve 24 Mayıs’ta sona eren başvurular neticesinde, ulusal ve uluslararası başarılarıyla hem iç pazarı canlı tutan hem de Türkiye’yi küresel pazarlarda temsil eden en büyük 500 şirket belli oldu. 2005'ten bu yana, yüzde 100 yerli sermayeyle sandviç panel ve EPS üretimi gerçekleştiren Teknopanel, bu yıl da İSO 500 listesinde yer alarak başarısını tazeledi. Geçtiğimiz yıl 330’uncu sırada bulunan şirket, bu yılki listede 306’ncı sıraya yükseldi.

TAV Havalimanları ilk altı ayda 46 milyon yolcuya hizmet verdi TAV Havalimanları ilk altı ayda 46 milyon yolcuya hizmet verdi

10 YILI AŞKIN SÜREDİR TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 500 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA

İSO’nun 50 yılı aşkın süredir Türkiye’de sanayi sektörünün gelişimine ışık tutan ve Türkiye ekonomisine ilişkin referans niteliği taşıyan araştırma kapsamında, net üretimden satışlarda 750 milyon TL sınırını aşabilen şirketler incelendi. Ayrıca katılımcılardan, büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satışlar büyüklüğünün Kurumlar Vergisi Beyannamesi ile tutarlı olması beklendi.

10 yıldır üst üste sektör lideri olarak İSO 500 listesinde yer almanın, istikrarlı başarının bir göstergesi olduğunu belirten Teknopanel Genel Müdürü Orhan Kahveci, “İSO birinci 500 listesinde yer alan kuruluşlar, Türk bayrağını farklı pazarlarda dalgalandıran, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdikleri ihracatla ülke ekonomisine doğrudan katkıda bulunan şirketlerdir. Teknopanel’in 2005'te başlayan yolculuğu bugün Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika’ya gerçekleştirdiği satış ve pazarlama faaliyetleriyle hız kesmeden devam ediyor. Kuzey Makedonya’daki yeni yatırımımızla beraber stratejik noktalarda bulunan toplam beş üretim tesisimizle, sektörün en büyük üretim kapasitesine sahip olarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarındaki geniş bayi ağımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Hayallerimizi her geçen gün büyüterek ilerlediğimiz dünya markası olma yolculuğunda, İSO 500 listesinde sektör lideri olarak aralıksız 10. kez yer alıyoruz. Her yıl bu araştırmayı gerçekleştiren İstanbul Sanayi Odası’na teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

KUZEY MAKEDONYA YATIRIMIYLA BÜYÜYOR

Kahveci, Üsküp’teki 20 milyon Euro değerindeki yatırımın şirketin ilk yurt dışı fabrikası olduğunu belirterek, “16 bin metrekaresi kapalı, toplam 55 bin metrekare kurulu alana sahip tesisimizin üretim kapasitesi yıllık sandviç panelde 3 milyon metrekare, EPS ürünlerinde ise 350 bin metreküp. Sağlayacağımız 120’den fazla istihdam ile tüm Avrupa ve Balkan ülkelerine gerçekleştireceğimiz satış ve pazarlama faaliyetleriyle bu pazarda da lider olmayı hedefliyoruz” dedi.

“DOĞDUĞUMUZ TOPRAKLARA SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ”

Sektörün öncüsü olmanın kendilerine ayrıca sorumluluk yüklediğini kaydeden Kahveci, “İSO 500’ün yanında Türkiye'nin lider şirketlerinin sıralandığı Fortune 500, Anadolu 500, Capital 500 gibi önemli araştırmalarda yer alıyoruz. Ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan listede ilk bin ihracatçıdan biri olduk. Bugünümüz ve geleceğimiz için önceliğimize sürdürülebilir üretim ve ürünü koyarak sahip olduğumuz sektörün ilk ve tek Ar-Ge merkezinde gerekli iyileştirmeleri ve geliştirmeleri yapıyoruz. Üretim tesislerimizin çatılarında yer alan solar panellerle üretimde kullandığımız enerjimizi doğadan sağlıyoruz.”

Kahveci sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bugün Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’den küresel markalar çıkarmak amacıyla başlatılan Turquality marka programına dahil edildik. Yüzde 100 yerli sermayeyle her geçen gün daha da büyüyerek dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor, üretim ve ihracatımızla Türkiye’nin ekonomisine destek olmak için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz’’ dedi.

Kaynak: dha