Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Türkiye Barolar Birliği yönetimi ve Baro Başkanları Ankara’da bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında, İsrail’in Filistin halkına yönelik, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararlarını yok sayan saldırısıyla çok açık devlet terörü uyguladığını belirtti. Açıklamada, T.C. Adalet Bakanı Tunç’a çağrıda bulunan TBB yönetimi ve Baro Başkanları, TCK m:13/3 gereğince, bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için talepte bulunmasını istedi.

6B752A73 Ee0D 401D A355 Dc7596493Fdb

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İSRAİL DEVLETİ NE İNSANİ DEĞERLERİ NE DE ULUSLARARASI HUKUKU TANIMAKTADIR”

İsrail savaş uçakları tarafından 26 Mayıs tarihinde Gazze Şeridinin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilen; çadır kentlerde yaşamlarını sürdüren sivil Filistin halkına karşı gerçekleştirilen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45’ten fazla Filistinli yaşamını yitirirken; onlarca Filistinli ise yaralanmıştır.

Daha 3 gün önce Uluslararası Adalet Divanı İsrail’in; Refah’taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini durdurması gerektiğine hükmetmesine karşın; İsrail’in Refah’ta sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam göstermektedir ki; İsrail devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası  hukuku tanımaktadır.

“İSRAİL, ÇOK AÇIK DEVLET TERÖRÜ UYGULUYOR”

Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail’e karşı alınan kararlardan ilki “Gazze’deki Filistinli grubun kısmen ya da tamamen fiziksel olarak yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek askeri saldırıların  derhal durdurulması “ şeklinde iken; İsrail’in Uluslararası Adalet Divanının kararlarını yok sayan saldırısı İsrail devletinin; çok açık devlet terörü uyguladığını göstermektedir.

İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail’e karşı en sert tepki vermeye, İsrail’in hukuk dışı saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bilinmelidir ki, “ hiçbir şey yapılmayarak, sessiz kalınarak da adaletsizliğe ortak olunabilir.” İsrail’in aylardan beri Gazze başta olmak üzere, Filistin kentlerine ve en son Refah’ta gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan her ülke, her uluslararası kuruluş, her insan da bu adaletsizlikten sorumludur.

Beyoğlu’nda emeklilerin yüzü gülüyor Beyoğlu’nda emeklilerin yüzü gülüyor

“ÇAĞRIMIZ ULUSLARARASI MEVZUAT KADAR ULUSAL MEVZUATIN DA BİR GEREĞİDİR”

 Bu zulme sessiz kalanlar tarih ve hukuk önünde mutlaka suç ortağı olarak anılacak ve tarihe kara bir leke olarak geçeceklerdir.

İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde uluslararası mevzuat ile TCK m:76 ve 77.maddelerinde de düzenlendiği gibi soykırım ve insanlığa karşı suçları işlemiş ve işlemeye devam etmektedir. Bu nedenlerle TCK m:13/3 gereğince, söz konusu bu suçları işleyen fail ve faillerin Türkiye’de yargılanmaları için Adalet Bakanımıza talepte bulunması çağrısında da bulunuyoruz, zira bu çağrımız uluslararası mevzuat kadar ulusal mevzuatın da bir gereğidir.

Abone Haber: Nidagül Altun

Editör: Haber Merkezi