Cumhurbaşkanı Erdoğan MSÜ Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet törenine katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan MSÜ Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet törenine katıldı

AK Parti İzmir İl Başkanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle il başkanlığı bahçesinde 'Geleneksel Bayramlaşma' programı düzenledi. Programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, AK Parti milletvekilleri Yaşar Kırkpınar, Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı ve partililer katıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, bayrama buruk girdiklerini belirterek, "Gazze'de bir insanlık dramı, bir vahşet, bir soykırım yaşıyoruz. Bu soykırımı yapan Netanyahu ve teröristleri tüm dünyaya aslında insanlığın nasıl yok olduğunu ve aynı zamanda da sivil inisiyatiflerle bir tarafta insanlığın nasıl savunulduğunu gösteren iki kutuplu bir dünya ortaya çıkarttı. Cumhurbaşkanımız 'Bu bir soykırımdır' ifadesini kullanan dünyada ilk liderdir. Ticari ilişkileri keserek millet ve hükümet olarak tepkimizi koyduk. İzmir'de teşkilatımız, Tel Aviv kardeş şehir olayının iptalini istedi. Gazze kardeş şehir olarak ilan edildi. Bize göre yetmez. İzmir gibi bir şehir, Tel Aviv'i kardeş şehir olarak devam ettiremez. Eğer yönetimde biz olsaydık, bir saniye bile düşünmezdik. Bugünden çok önce Tel Aviv kardeş şehir olmaktan çoktan çıkmış olurdu. Grubumuzun da mücadelesiyle, büyükşehir bu konuda gerekli adımları atacaktır" dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI MASALARDA KURULAN BİR İTTİFAK DEĞİLDİR'

Cumhur İttifakı'na değinen Dağ, "Cumhur İttifakı masalarda kurulan bir ittifak değildir. Masa altından birbirine tekme atıp, masa üstünden topluma birlik beraberlik içindeymiş gibi mesaj veren bir ittifak değildir. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz'da meydanlarda kurulan bir ittifaktır. İlkeler üzerine kurulmuş bir ittifaktır. Cumhur İttifakı sadece kurulmasıyla değil ortaya koyduğu politikalar ile yepyeni anlayışlar kazandırdı. Cumhurbaşkanı hükümet sistemiyle 2018 kazanmış olduğumuz seçim, 2023' te kazanmış olduğumuz seçim en büyük kazanım olmuştur" ifadelerini kullandı.

'BİZE OY VERENLERİN HAKKINI KORUYACAĞIZ'

Yerel seçim sürecine de değinen Dağ, "Bir seçim geçirdik. Canla başla çalıştık. Daha farklı bir netice almak istedik. Bunun için de ciddi bir mücadele verdik. Hep beraber çok heyecanlı, keyifli bir çalışma yaptık. İlk aday açıklanıp toplantı yaptığımızda hepinize 'Hep beraber keyif alacağız. Hiçbir şey bizim keyfimizi bozamayacak. Öyle keyifli bir kampanya yapacağız, İzmir'den öyle bir ses vereceğiz ki sadece İzmir'den değil Türkiye'nin tamamından duyulacak' demiştim. Netice böyle çıkmadı. Kabul ediyorum. Böyle olsun istemedik. Hem ilçelerde hem de büyükşehirde iyi bir netice alacak çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalar her yerde, insanlar tarafından anlatılıyor. Bu bize yetmez. Ortaya bir tablo çıktı. Bu tabloda bize bir görev düşüyor. Bu görev demokrasilerde seçim kazanıp iktidar olmak olduğu gibi etkili muhalefet yapmak da görevimiz. Bugün büyükşehirde katılımın bu kadar düştüğü dönemde bu kadar oy almışsak o insanlar bize kazanalım diye oy verdi. Bu nedenle bize oy verenlerin hakkını koruyacağız" dedi.

'İZMİR'DE, YÖNETEMEME SORUNU BAŞ GÖSTERMİŞ DURUMDA'

Dağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan işçi ve memur krizlerine de değinerek, "İzmir'in kronik sorunlarını çözmek için günübirlik işler bize yetmez. 3 aylık süre zarfında olaylara bakıyorum. Günübirlik işler İzmir'in meselelerini çözmez. 3 aylık süre zarfında hele son 1 haftalık yaşananlara bakın. İşçilerle ve memurlarla yapılan sürecin yönetilememesi. 'Dağ gelirse, işten atacak' derken siz aynı yapıyorsunuz. 'Dağ gelirse, sosyal destek tazminatlarını ödetmeyecek' deyip aynısını yapınca görüyoruz ki günübirlik işler dahi yapılamamakta. Ve İzmir'de, yönetememe sorunu baş göstermiş durumda. Onun için İzmir'in bundan daha önemli işlere ihtiyacı var. 90 dakika konusunu ilk vaat eden birisiyim. 90 dakika İzmir'de muhakkak uygulanmalı. Büyükşehir Belediyesi'nin 90 dakikayı hayata geçirmesi gerekli. 90 dakikanın uygulamaya geçmesi için elimizden geleni yaparız. Eğer seçimi biz kazanmış olsaydık. 90 dakika uygulaması ile su ücret tarifelerinde yüzde 50 indirime geçmiştik" açıklamalarında bulundu.

'İNCELEME, ARAŞTIRMA VE SORUŞTURMA YAPACAKTIK'

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZBETON'a dair eleştirilerde bulunan Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçim sonrası yönetimin değişmesi ile her şey daha açık bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. İZBETON, bu şehirde altyapı işini çözmesi gereken bir kurum. Kampanya döneminde daha çok 'Araçların alt takımlarını yapmaktan yorulduk' dediler. Bu sorunu çözmesi gereken İZBETON. Geçen dönem bu kurum, bunu yapmadı. Başka işlere girdi. Seçim bitti. Müteahhitlere bazı çeklerin kesildiğini öğrendik. Bunlar ödenmeyince birçok müteahhit önce İZBETON'un sonra büyükşehrin kapısına dayanmış. Kamuoyuna yansıyan bilgiler bu. Duyduğumuza göre 30 milyona yakın çek karşılıksız çıktı, sonra ödendi. İZBETON'un önceki dönemden kalan 3,5 milyar TL borcu olduğu ifade ediliyor. Burada mevcut yönetimin 'Önceki yönetim gitti, biz yeni yönetim getirdik. Üstünü örtelim' gibi lüksü olamaz. 4,5 milyon İzmirli'nin vergileriyle edinilen kente altyapı konusunda yol ve parke taşı gibi hizmetler üretmesi gereken bir kurumun bu kadar borçla kalma hususunu açıklamak zorundasınız. 'Parti büyükleri var, dokunamıyoruz' diyemezseniz. Hakkınız yoktur. Fezleke ise fezleke, bunu yapmak durumundasınız. Eğer seçimi biz kazanmış olsaydık. İnceleme, araştırma ve soruşturma yapacaktık. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını İZBETON üzerinden birilerine yedirtmeyecektir. Şu anki yönetim bunu yapmak zorundadır. 'Kol kırılır yen içinde kalır' anlayışı kesinlikle uygulanamaz. Yukarıdan talimat gelebilir. Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibinin bu durumun üzerine gitmesi gerekmektedir. Umarım bu konuda çekinmeden adım atarlar."

'MÜSLÜMANLAR SİSTEMATİK OLARAK SOYKIRIMA UĞRUYOR'

AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı Gazze'de yaşanan olaylara değinerek, "Bayramda kalbimizde burukluk var. Gazze'de çocuklar kurban oluyor. Bir anne düşünün bakmaya doyamadığı çocuğuna bayramlık yerine kefen giydiriyor. Çocuklar anne babasının mezarına gidiyor. Bir coğrafyada Müslümanlar sistematik olarak soykırıma uğruyor. Dünya susuyor ve sadece bir gür ses yükseliyor. Erdoğan'ın sesi, zalimin karşısında tokat gibi iniyor. Biz de Cumhurbaşkanımızın bu gür sesinden ilham alarak yerel diplomasi faaliyeti yürüttük. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve 30 ilçe belediyesinin Gazze ile kardeş şehir olması için Cumhur İttifakı olarak meclise teklifimizi sunduk. Oy birliği ile kabul edilmesinden büyük memnuniyet duyduğumuz bu olayı inşallah daha güzel bir şekilde taçlandıracağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tel-Aviv ile olan sözde kardeşlik safsatasını, İzmir'in utancı olmaktan çıkarmak için gerekenleri yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Çünkü İzmir merhametli yüreklerin şehridir. Bir terör devletinin herhangi bir şehrine kardeş olması, bu şekliyle düşünülemez ve hatta kabul edilemez" açıklamalarında bulundu.

'İZMİR TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ EYLEMLERE ŞAHİT OLUYORUZ'

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan ise "Gazze'de 250 günü aşan büyük bir trajedi yaşanıyor. Gençlik kolları olarak bu katliamın başladığı ilk günden beri eylemler yapıyoruz. Liseli kardeşlerimiz karne aldığı zaman çeşitli protestolarda bulundu, teşekkür ediyorum. Öte yandan İzmir belediyeleri krizden geçilmiyor. Bir önceki belediye başkanı Soyer, Seferihisar'dan geldi ve orayı batırmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı olunca; Seferihisar'a kaynaklar aktardı. Şimdi de Karşıyaka'dan gelen başkan var. Karşıyaka'da 3 milyar TL borcu bırakmıştı. Oradaki kiri pası temizlemeye çalışıyor. Karşıyaka'yı kurtarmaya çalışırken, İzmir'i batırıyor. İzmir tarihinde görülmemiş eylemlere şahit oluyoruz. Bu krizleri çözsünler, bir sonraki toplantıyı Sakız Adası ve Samos Adası'nda yapacaklar" dedi.

'TEK GAYEMİZ İZMİR VE İZMİRLİLERİN SORUNLARIN ÇÖZMEK'

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da "Tek gayemiz İzmir ve İzmirlilerin sorunların çözmek. Vatandaşlarımızla küsmek ve darılmak gibi lüksümüz yok. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi siyasi partiler arasında Türkiye'nin meseleleri hakkında diyalog zeminini güçlü tutmak için yaptığı iadeyi ziyaretle birlikte güçlü bir mesaj verildi. Siyasette kutuplaşma yerine diyalog zemini güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Hiçbir belediye başkanını ayırmadan İzmir'in tüm ilçe belediyelerine mektup gönderdik. 'Sizlerin yanınızdayız' dedik. Samimiyetle söyledik. Bu değil ki onları takip etmeyeceğiz. Çünkü biz İzmir'i çok seviyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından partililer birbirlerinin bayramlarını kutladı. (DHA)

Kaynak: dha