Bu yıl bankanın 100’üncü yılı vesilesiyle ‘Çocuklar Soruyor Tarih Dede ve Bilgi Öğretmen Anlatıyor’ ve ‘Aklıma Bir Soru Geldi’ kitapları dağıtıldı. Kampanyanın 17'nci yılında bugüne kadar öğrencilere ulaştırılan kitap sayısı 17 milyonu aştığı öğrenildi.

Türkiye İş Bankası, çocukların küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanması, hayal güçlerinin gelişmesi, merak duygularının artması, bilim ve sanatla gelişimlerinin desteklenmesi amaçlarıyla 2007-2008 öğretim yılı sonunda başlattığı ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyasını 100'üncü kuruluş yıldönümünde 17'nci kez gerçekleştiriyor.

Kampanya için İstanbul Şubesinde düzenlenen etkinliğe katılan çocuklara kitapları İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ile Banka yönetim ve icra kurulu üyeleri tarafından armağan edildi. 17 yıllık kampanyada öğrencilerle buluşturulan toplam kitap sayısı 17 milyonu aşarken, bu yıla özel olarak Kültür Yayınları ve İş Sanat iş birliğinde iki kitap hazırlandı. ‘Çocuklar Soruyor Tarih Dede ve Bilge Öğretmen Anlatıyor’ kitabında; İş Bankası tarihi, farklı alanlardaki iştiraklerinin çalışmaları, bankacılığa dair kavramlar ve 1924-2024 yılları arasındaki dönemde Banka ve ülke ekonomisinin gelişimine dair bilgiler aktarılıyor. Kitapta Darüşşafakalı öğrencilerin sorduğu soruların yanıtları, Doğan Çetinkaya ve Bilge Seçkin Çetinkaya tarafından yanıtlandı.

Düzenlemesi Yekta Kopan tarafından yapılan kitap, Burcu Ural Kopan tarafından yayına hazırlandı. Diğer kitap ise “Aklıma Bir Soru Geldi” başlığını taşıyor. Muzaffer Özgüleş tarafından hazırlanan kitabın önsözü Cambridge Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Atatüre tarafından kaleme alındı. Yatılı bölge okulları, sevgi evleri, çocuk ve gençlik kapalı cezaevlerindeki çocuklara da kitap gönderiminin yapılacağı kampanyada, Braille alfabesi ile basılı kitaplar da görme engelli çocukların eğitim gördüğü okullara ulaştırılacak.

ARAN: KİTAPLARDAN BİRİSİ BANKAMIZIN VE TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 100 YILLIK GELİŞİMİNİ ÇOCUKLARIMIZA AKTARAN BİR KİTAP

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Öncelikle tüm çocuklarımız için bu yeni eğitim döneminin de tamamlanıyor olması ve yaz tatilinin başlıyor olması çok sevindirici. Umuyorum bu yazı en güzel şekilde geçirirler. Bu yıl da 17’ncisini düzenledik. ‘Göster karneni kitabını al’ kampanyamızın 17’nci kitaplarını dağıtıyoruz. Bu yıl biliyorsunuz bankamızın 100’üncü yılı. Geçen yıl cumhuriyetimizin 100’üncü yılıydı. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Cumhuriyetimize dair bir kitap vermiştik. Bu yıl da iki kitap veriyoruz. Birisi bankamızın ve Türkiye ekonomisinin 100 yıllık gelişimini çocuklarımıza aktaran bir kitap. Ikincisi ise çocuklara bilimi sevdiren, bizim deprem bölgesinde yaptığımız bilim atölyeleri çalışmasını destekleyen bilimsel düşünceyi yerleştirmeye yönelik ‘Aklıma Bir Soru Geldi’ kitabı Umuyorum bu iki kitabı da çocuklarımız zevkle, keyifle okurlar” diye konuştu.

Çok güzel bir etkinlik olduğunu söyleyen öğrencilerden Bahar Aksu, “Ben ‘bir soru sormak isterseniz ne sorardınız’ etkinliğine de katıldım. Etkinlikle bir sorum olsaydı siz nasıl kitap yazardınız, kitabınızın konusu ne olurdu demek istedim. Kitabımızda bizim okulumuzu kapsayan bir konu var. Bilge öğretmenin soruları bizim okulumuzdaki öğrenciler tarafından hazırlanmış. Ben bu etkinlikte okulumuzun konu alınmasından da gurur duydum. Burada bulunmaktan da gurur duyuyorum” diye konuştu.

DURU: BAŞARIMIZI YÜKSELTMEYE TEŞVİK EDİYOR

Etkinliğin güzel olduğunu söyleyen ortaokul öğrencisi Nilüfer Duru ise “Başarımızı yükseltmeye teşvik ediyor. Bize kitaplar verdiler. Bence kitaplar güzel. Yiyecek ikram ettiler. Fotoğraf çekimi oldu. Çok eğlendim. İyi ki böyle etkinlik yapmışlar. Kitapların içinde güzel bilgiler var. Kısa olduğu için uzun kitap okumayanları da teşvik ediyor” dedi.

Cem Yalçın, “Bu etkinlik 17 yıldan beri düzenleniyor. Çok iyi bir etkinlik. Bize kitaplar verdiler. Hepsi güzel kitaplar. Ben okuyorum ve beğeniyorum. Öncelikle kitaplarda tarih anlatılıyor. İkramlar da çok güzel. Bize bir jest yapıyorlar. Ben çok beğendim. Arkadaşlarımın da çok beğendiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sebiha Karakoç, “Etkinlik gayet hoş. Bizim okulumuza yardımlar yapan firmayla tanışmak bizi de mutlu etti. Buraya gelmek güzeldi. Kitap verdiler. Çok mutlu olduk” dedi.

KARNENİ GÖSTER, KİTABINI AL” KAMPANYASI 17 YAŞINDA

İş Bankası’nın kampanyayla bugüne kadar armağan ettiği kitaplar şöyle:

2008 yılında ‘Alice Harikalar Diyarında’

2009 yılında ‘Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler’

2010 yılında ‘Yazarlarımızdan Öyküler’

2011 yılında ‘Halime Kaptan” ve “Küçük Mavi Gezegen’

2012 yılında ‘Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler’

2013 yılında ‘Aziz Nesin'den Çocuklara En Güzel Öyküler’

2014 yılında ‘Yazarlarımızdan Öyküler’

2015 yılında ‘Şairlerimizden Seçme Şiirlerle - Şiir Dünyasına Yolculuk’ ile ‘Depremden Korkmuyorum - Nasıl Korunacağımı Biliyorum’

2016 yılında ‘Mars’a Nasıl Giderim? - Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar’

2017 yılında ‘Astronotlar Üşür Mü? - Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar’

2018 yılında ‘Robotlar Hapşırabilir mi? - Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar’

2019 yılında ‘Siyah İnci’

2020 yılında ‘Dünya’nın Merkezine Yolculuk’, ‘Doktor Ox’un Deneyi’, ‘Define Adası’, ‘Türk Bilim İnsanları Kuzey Kutbunda’

2021 yılında ‘Bambi’, ‘Kayıp Dünya’, ‘İklim Hakkında Konuşalım’

2022 yılında ‘Sherlock Holmes'un Maceraları’ ve ‘Gizli Bahçe’

2023 yılında ‘Çocuklar Soruyor Tarih Dede Anlatıyor’

TİKAV, ‘Dijitaldeki Ayak İzimiz’ projesinin haziran ayı eğitimlerini tamamladı TİKAV, ‘Dijitaldeki Ayak İzimiz’ projesinin haziran ayı eğitimlerini tamamladı

Öğrenciler kitaplara İş Bankası şubelerinin yanı sıra Kumbara dergisi portalı ve Kumbara Dergisi mobil uygulaması üzerinden de erişebilecek.

Kaynak: dha