ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Yardımcısı Singh, yaptığı açıklamada, “Dalgalar ve Kuzey Afrika hava durumu nedeniyle, bugün erken saatlerde iskelenin bir kısmı şu anda Gazze sahiline demirlemiş olan iskeleden ayrılmıştır. Bunun sonucunda iskele hasar gördü ve bazı bölümlerinin yeniden inşa edilmesi ve onarılması gerekiyor. Bu nedenle, önümüzdeki 48 saat içinde iskelenin kıyıdaki demirli konumundan çıkarılacak ve ABD Merkez Komutanlığının onarımları gerçekleştireceği Aşdod'a geri çekilecektir. İskelenin yeniden inşası ve onarımı en az bir hafta sürecek ve tamamlandıktan sonra Gazze sahiline yeniden demirlemesi gerekecektir” dedi.

İNSANİ YARDIMLAR TAMİR SONRASI DEVAM EDECEK

ABD Başkanı Biden: Gazze’de ateşkes müzakerelerinde ilerleme kaydediyoruz, bu işi bitirmeye kararlıyım ABD Başkanı Biden: Gazze’de ateşkes müzakerelerinde ilerleme kaydediyoruz, bu işi bitirmeye kararlıyım

Singh, insani yardımların iskele tamir edildikten sonra devam edeceğini ifade ederek, “İskele, Gazze halkına yardım ulaştırılmasında son derece değerli olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle, iskelenin onarımı ve yeniden montajı tamamlandıktan sonra, Gazze sahiline yeniden demirlemesi ve en çok ihtiyacı olan insanlara insani yardıma devam edilmesi amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: dha