Afyonkarahisarlı er Osman Savsar, 36 yıl sonra şehit sayıldı Afyonkarahisarlı er Osman Savsar, 36 yıl sonra şehit sayıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 29 Nisan 2024'te imzalanan protokol kapsamında Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı envanterindeki 111 iş makinesi DSİ Genel Müdürlüğü'nün kullanımına verildi. İlk etapta 34 iş makinesinin teslimi gerçekleşti. Protokol kapsamında DSİ bünyesine katılan iş makinelerinin Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Samsun, Sinop, Ordu, Trabzon, Giresun, Rize, Düzce, Sakarya, Kırklareli ve Artvin'de kullanımına başlandı. DSİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "İş makineleri taşkın öncesi çalışmalar kapsamında dere yatağı ıslahı, sedde (dolgu) yapımı, taş tahkimat, dere yatağı genişletme, dere yatağı değiştirme, kanal temizliği gibi faaliyetlerde kullanılıyor. Taşkın sonrasında; taşkın hasarlarının giderilmesi, rüsubat temizliği ve dere yatağı ıslahı gibi çalışmalar yapılıyor. Taşkın esnasında ise taşkınların yıkıcı etkisini arttıran iri rüsubi malzemelerin (ağaç gövdesi, kaya, kütük gibi) köprü ve menfezleri tıkamasına mani olunuyor. Tıkanan bu gibi yapılar, rüsubi malzeme temizlenerek açılıyor ve yatak akış emniyeti sağlanıyor. AFAD koordinasyonunda arama ve kurtarma çalışmalarına iştirak ediliyor" denildi.

DSİ makine parkının güçlendirilerek takviye edilmesi çalışmalarına devam edildiği belirtilerek, "Bu kapsamda 2022 yılından bugüne kadar toplamda 470 iş makinesi DSİ bünyesine katılmış olup, 2025 yılında 230 adet iş makinesinin daha DSİ makine parkına dahil edilmesi planlanıyor. DSİ Genel Müdürlüğü, ülke geneline yayılmış olan 26 adet bölge müdürlüğü makine parkında bulunan iş makineleri ile taşkın öncesi, taşkın anı ve sonrasında vatandaşların can ve mal emniyetini temin etmek maksadıyla gece gündüz çalışıyor" ifadeleri kullanıldı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: dha