Bisikletli 'Martı' timi 2019'da Ankara Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği bünyesinde kuruldu. Eymir Gölü ve çevresindeki bisikletli polislerin görev alanı genişledi. 'Martı' timleri bu yıl Başkent Millet Bahçesi ve Göksu Parkı'nda da görev yapmaya başladı. Toplam 20 kişiden oluşan timler, vatandaşların yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği bu bölgelerde motorlu araçların giremeyeceği yerlerde önleyici güvenlik hizmetinin yanı sıra meydana gelebilecek suçlara ilk müdahaleyi yapıyor. Timler, tüm gün bölgenin huzur ve güvenliğini temin etmek amacıyla pedal çeviriyor. 'Polis' yazılı beyaz bisikletleri, açık mavi renkli üniformaları ve beyaz renkli bisiklet kasklarıyla dikkat çeken Martı timleri, diğer polis birimleriyle koordineli çalışıyor. Yaz mevsimi boyunca görevlerine devam edecek 'Martı' ekipleri, şüpheli gördükleri kişilerin Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasını yaparak, güvenliği sağlıyor.

Üniversiteli safkan atların başarısı Üniversiteli safkan atların başarısı

'GÜVEN DUYGUSUNU YARATMAK GÖREVİMİZ'

Altındağ Devriye Ekipler Büro Amirliği'ne bağlı Martı ekiplerinde görevli polis memuru Ahmet Ferdi Doğan, "Düzenleyici polislik hizmetlerinin geliştirilmesi, suçun işlenmeden önlenmesi, suçla daha etkin ve verimli bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla motorize ekiplerin giremediği noktalarda (yeşil alanlar, fuar alanları, sahil şeritleri, mesire alanları), turizm bölgelerinde ve araç trafiğine kapalı alışveriş merkezleri civarında görev yapılmaktadır. Bisikletli polislerin ana görevleri kamu düzenini korumak, suçları önlemek ve acil durumlarda ilk müdahaleyi gerçekleştirmektir. Ayrıca halka yakın olup güven duygusu yaratmak önemli görevleri arasındadır. Bisiklet kullanarak hızlı hareket edebildikleri için büyük etkinliklerde ve kalabalık bölgelerde önemli bir güvenlik rolü üstlenirler" dedi.

Başkent Millet Bahçesi'nde görev yaptıklarını ve tanıtım günleri ile etkinliklerde güvenlik ve asayişi sağlamak için bisikletleriyle yaz boyu çalışacaklarını belirten Doğan, "Park içerisinde düzenlenen etkinlik ve konser günlerinde; hırsızlık konuları, darp, yaralama, tehdit, hakaret, özellikle konser ve etkinlik günlerinde çevreye rahatsızlık veren şahıslar, küçük çocukların kaybolması gibi olaylarla çok sık karşılaşıyoruz. Günde ortalama 20-25 kilometre pedal çeviriyoruz. Ekip araçlarının giremediği ve vatandaş yoğunluğunun olduğu yerlerde yaygın kullanım hedefi mevcuttur" diye konuştu. (DHA)

Kaynak: dha